Profesor Dariusz Brzostek w Antologii Sabat

2021-07-22 0 Przez PHBooks
SABAT NIUS!
Obok sabatowej beletrystyki i materiałów z prywatnego archiwum autora, pochylimy się także nad kulturowym znaczeniem cyklu Sabat nie tylko w literaturze i kulturze masowej, ale i elementach społecznych czy rynkowych. Dlatego też w Antologii Sabat znajdziecie opracowania popularnonaukowe. Planujemy dwa takie teksty i mamy gorącą nadzieję, że się nam uda.
Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzony artykuł od profesora Dariusza Brzostka.
Tego wybitnego badacza kultury możecie kojarzyć min. z felietonów, które ukazywały się na łamach OkoLicy Strachu. Jednak jego dorobek naukowy czy zainteresowania bardzo bliskie są szeroko rozumianej fantastyce, w tym horrorowi.
Wstępny projekt artykułu zakłada skupienie się na związkach estetyki Sabata z kinową i literacką pulpą estetyczną. Chodzi głównie o brytyjskie filmy o druidach-kanibalach etc. z lat 70., czyli to, co bezpośrednio poprzedziło Sabata.
Artykuł profesora Brzostka będzie zamykał pierwszy tom naszej antologii.
Kilka słów o autorze.
Dariusz Brzostek zajmuje się antropologią kulturową, sound studies, twórczością Stanisława Lema, poezją dźwiękową, muzyką eksperymentalną, horrorem, fantastyką naukową i afrofuturyzmem. Wykładał gościnne na: University of North Carolina at Chapel Hill (2018), Guangxi Normal University, Guangdong University of Foreign Studies, Tianjin Normal University (2016). Realizował nagrania terenowe w Finlandii, Francji, Portugalii, Chinach, USA, Maroku i na Jamajce. Uczestnik projektów badawczych Towards a Global History of Music oraz Reggae Research Network. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN (2020-2023). Autor monografii: „Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy” (Toruń 2009), „Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem” (Toruń 2014), „Wola nie-wiedzy. Horror postmodernistyczny czy groza późnej nowoczesności” (Toruń 2020); współautor (z Katarzyną Marak i Miłoszem Markockim) książki „Gameplay, Emotions and Narrative. Independent Games Experienced” (Pittsburgh, 2019).